Nurol Makina, YÖRÜK’ü Seri Üretime ve İlk Teslimata Hazırlıyor

Nurol Makina, kendi sınıfındaki araçlarda bulunmayan özellikleriyle muharebe sahasına yeni bir soluk getirecek YÖRÜK’ü, IDEF 2019’da; ilk siparişlerini almış, kalifikasyon testlerinin sonuna gelmiş ve bu yıl içinde seri üretime geçecek bir araç olarak sergiliyor.

YÖRÜK, özellikle eklemeli zırh ve mobilite kabiliyetleri ile rakiplerinin önüne geçiyor. Herhangi bir zırh plakası eklenmemiş hali ile Seviye 1 balistik korumaya sahip olan YÖRÜK’ün koruma seviyesi, farklı zırh plakalarının eklenmesi ile Seviye 4’e kadar çıkartılabiliyor. Görev gereksinimlerine göre aracın koruma seviyesini değiştirmek isteyen kullanıcının, söz konusu zırh plakalarını araca takıp sökmesi için, özel bir donanıma ihtiyacı da yok. Hatta bu işlem, saha şartlarında bile bulunabilen standart gereçlerle kısa sürelerde yapılabiliyor. Balistik koruma seviyesindeki bu değişiklikler, aracın camları için de geçerli.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, eklemeli zırhın avantajlarını şöyle anlatıyor: “Kullanıcı, örneğin, 50 adet YÖRÜK; 20 adet de zırh plakası seti satın alabilir. Herhangi bir tehdit söz konusu olmadığında, YÖRÜK’ü ek zırh plakaları olmadan kullanabilir. Bu konfigürasyonda, YÖRÜK’ün menzili, daha da artmaktadır. Tehdit seviyesinin yüksek olacağı bir bölgede kullanmadan önce aracını, sahada bile kolaylıkla takabileceği ek zırh plakaları ile daha üst bir koruma seviyesine yükseltebilir. YÖRÜK’ün bu esnekliği, hem ilk tedarik maliyetini hem de ömür devri maliyetini kayda değer ölçüde düşürüyor.”

Aracın, eklemeli zırh kullanabilmesi için, zırh plakalarının takıldığı noktalarda, yapısal olarak güçlü olması gerekiyor. Bu nedenle eklemeli zırh kullanımı, bu ihtiyaç en başından düşünülmeden tasarlanmış bir araçta, ya mümkün olmuyor ya da yüksek maliyetli modifikasyonlar gerektiriyor. YÖRÜK ise çizim masasından itibaren eklemeli zırh için hazır bir araç. Camların değiştirilerek koruma seviyesinin arttırılması da benzer şekilde, bir tasarım özelliği olarak öne çıkıyor ve bu özellik, sadece YÖRÜK’te bulunuyor.

İhtiyaca göre farklı silah sistemlerinin entegre edilebileceği YÖRÜK, düşük silueti, kısa dönüş yarıçapı ve yüksek sürati ile keşif-gözetleme görevlerinde ve meskûn mahal operasyonlarında da fark yaratıyor. Ağırlık merkezi alçakta olan ve kullanıcıya üstün bir yol tutuş sunan aracın 140 km/saat olan azami hızı, kendi sınıfında, en üst segmentte yer alıyor.

Kullanıcılar, YÖRÜK’ü, EJDER YALÇIN ile birlikte kullandığında da önemli avantajlar elde ediyorlar. Birbirini tamamlayan araçlar olan YÖRÜK ve EJDER YALÇIN araçlarında ortak alt sistemler kullanması, bakım ve idamede de kolaylık ve maliyet avantajı getiriyor. YÖRÜK, IDEF 2019’da, SARP ZAFER kulesi ile sergileniyor.

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, YÖRÜK’ün, önümüzdeki döneme damga vuracağını söylüyor: “YÖRÜK, tıpkı EJDER YALÇIN gibi çok özel bir araç. Nitekim YÖRÜK, kullanıcılarımızın görevlerini çok daha güvenle yapabilecekleri yeni kullanım senaryoları ortaya çıkartacak ve onların hayatlarını çok daha kolaylaştıracak. IDEF 2021’de, YÖRÜK’ü, çok sayıda ülkenin envanterine girmiş ve yeni bir dünya markası olmayı başarmış bir araç olarak sergileyeceğimizi, şimdiden söyleyebiliriz.”

Loading